Aby ovocné dřeviny dobře plodily, musíme je nejen hnojit, zalévat a chránit před zimou, ale také tvarovat správným řezem.  Jádroviny řežeme nejčastěji v předjaří (leden – duben), v době vegetačního klidu. Podmínkou je, že teplota během kde, kdy se rozhodneme řezat, nesmí klesnout pod bod mrazu, abychom nepoškodily pletiva. Připravte si dobře nabroušené zahradnické nůžky a pilku a pro ošetření větších ran po řezu stromový balzám. U mladých ovocných stromků se používá výchovný řez, který je lepší provádět od března. U starších stromů postačí řez udržovací, který provádíme klidně dříve (leden – únor). Základní pravidla při řezu:
  • odstranění starých, proschlých větví
  • provzdušnění koruny
  • slabý výhon potřebuje silnější řez (tím více podpoříme jeho zesílení a růst)
  • bujně rostoucí výhony zkrátíme méně a tím je zbrzdíme
  • snažíme se udržovat pyramidální tvar koruny (tzn. hlavní terminál a postranní větvě)
  • rány ošetřujeme až při průměru nad 3 cm

VÝCHOVNÝ ŘEZ

V prvních letech po výsadbě je u všech ovocných stromků důležitý výchovný řez. Zajistíme tím rovnováhu mezi kořeny a korunkou. Podpoříme zakořenění a dobrý růst nadzemní části. Výchovný řez u jádrovin se provádí po dobu 5 – 6 let po výsadbě. Důležité je zapěstovat vzdušnou a pevnou korunku, která poskytne dobrou úrodu.  V prvním roce hlavní výhon (většinou ten nejdelší) zakrátíme o 2/3 délky. Postranní větvě zastřihneme tak, aby byly ještě cca o délku nůžek kratší, než výhon hlavní a zároveň, aby tyto větve byly v jedné rovině. Pokud je větví kolem terminálu hodně, necháváme jen 4 a to rovnoměrně rozprostřené dokola.  V druhém roce řežeme podle loňských přírůstku. Výhony, které směřují dovnitř koruny, odstraníme. Pokud stromek rostl slabě, klidně uplatníme hluboký řez na 2 – 3 pupeny, který nastartuje růst. Ve třetím až čtvrtém roce většinou dochází k zakládání druhého patra koruny. Vybíráme k tomu vhodné výhony na terminálu, které by měly být od prvního patra vzdálené asi půl metru. Opět odstraňujeme nežádoucí obrost a boční kosterní výhony zakracujeme asi o 1/4 loňského přírůstku. 

UDRŽOVACÍ ŘEZ 

Po zapěstování druhého patra a při dostatečných ročních přírůstcích se už výchovný řez neprovádí. Přecházíme na řez udržovací.  V první řadě odstraňujeme všechny proschlé nebo nemocné větve. Dále řežeme všechny letorosty, které rostou dovnitř koruny, kříží se nebo rostou vedle sebe stejným směrem. Důležité v tomto období je prořezávání plodonosných větví, abychom měli kvalitní plody a hlavně vyváženou sklizeň.   

Sdílet na Pinterestu

Sdílej